WordPress Veritabanı Optimize Etme ve Temizleme

0
56
WordPress Veritabanı Optimize Etme ve Temizleme
WordPress Veritabanı Optimize Etme ve Temizleme

WordPress alt yapısını kullanan siteler zamanla yapılan işlemler ve yazı ya da sayfaların çoğalmasıyla ağırlaşmaktadır. İlgili çalışma alanlarının revizyona girmesi wordpress veritabanı yapısı boyutunu da arttırmaktadır. Bu sebeple wordpress veritabanı temizleme ve optimize etme teknik ve çalışmaları gerektirmektedir. Aksine süreçlerde web sitelerinin Veritabanı Optimizasyonu yapılmayan sitelerde sürekli hız problemi yaşanabilir.

WordPress veri tabanında yer alan boyut tam anlamıyla sadece yazı ve sayfalardan oluşmamaktadır. Ancak veri tabanında en fazla yeri gerekli revizyonlar sebebiyle yazılar ve sayfalar arttırmaktadır. Örneğin geliştirmekte olduğunuz yazı ve sayfa tasarımını taslak olarak her kaydetmenizde mutlaka veri tabanı üzerinde aktif yedek almaktadır. Böylece muhafaza ettiği yedekler üzerinden geçmiş yazılarınıza anlık olarak dönebilesiniz şekliyle yorumlanabilir.

WordPress Veritabanı Optimize Etme ve Temizleme

WordPress üzerinde geliştirilen ve güncellenen tüm içeriklerin, geri dönüşümün de ilgili yazı ve sayfalar sürekli olarak veri tabanı boyutunu arttırır. Bu sebeple wordpress veritabanı yedekleme süreç ve işlemlerinde büyük problemler çıkartabilir. En önemli sorunlardan biri ise web sitelerinin performans ve tepkime sürecini mutlaka kısaltmaktadır. WordPress Database Optimize işlemlerinin de bu durumda önemli olduğunu anlamış bulunmaktayız. WordPress veritabanı boyutunu düşürmek kesin olarak web sitenizin performansını arttırmaz bu süreçte sahip olunan hosting ya da sunucunun da önemli rol oynadığını unutmamak gerekir. WordPress veritabanı boyutunu küçültmek önemli bir kriter olduğu kadar hızlı ve performans değerleri yüksek sunucu seçimi yapmak önemlidir.

WordPress Database Temizleme sürecinde yer almadan önce kesinlikle hiçbir işlem yapmadan WordPress Veritabanı yedekleme yapmanız zorunludur. Aksine WordPress Veritabanı Hatası almanız kaçınılmazdır. WordPress Veritabanı Temizleme tekniklerini uyguladığınızda hata alabilir ve geri dönüşü zor olabilir. Bu neden le alınan yedekleri sorun çıktığında sorunsuzca kullanabilir ve çalışır veritabanı olduğu için problemler ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Tüm bu süreçleri detaylı şekilde makalemizde anlatacağız ancak, veritabanı yönetiminden anlamayan kişiler için WordPress Veritabanı Temizleme Eklentisi ve çeşitli teknikler çalışan pluginler yer almaktadır. WordPress Veritabanı Optimize Etme sürecini bu eklentiler ile sorunsuz yapabilirsiniz.

WordPress Veritabanı Optimize Etme

WordPress Veritabanı Optimize Etme, çalışmalarına başlayalım. Tüm bu süreç ve detaylarda hiç sorumluluk ve yüküm taşımamaktayız. Hiçbir işlem ve çalışma yapmadan lütfen Veritabanı yedeğinizi hızlıca alın. Aksine hiçbir suçlama ve sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Aşağıda bulunan SQL komutlarını kullanmak için kullandığınız Hosting üzerinden (cPanel, WHM, Plesk, DirectAdmin ve MaestroPanel) phpMyAdmin veritabanı yönetim aracına giriş yapın ve buradan aktif kullandığınız yada temizlemek istediğiniz veri tabanınızı seçiminizi yapın.

Hemen ardından yukardaki bulunan sekmelerde SQL sekmesine tıklayın ve aşağıdaki komutları tek tek girerek “Git” butonuna tıklayarak çalıştırmayı deneyin.

Önemli Not: Her bir SQL Komutlarını Tek Komut Olarak Çalışıtırın.

WordPress VeriTabanında Bulunan Yazı Sürümlerini Yada Revizyonlarını Silme;

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

WordPress Veri Tabanında Yedeği Alınan ve Geri Dönüşümdeki Yazı / Sayfa Silme;

DELETE FROM wp_posts WHERE post_status = "draft";

Sonraki komut olarak aşağıda bulunan kodu çalıştırın;

DELETE FROM wp_posts WHERE post_title = "Auto Draft";

WordPress Veri Tabanında İlişkisi Olmayan Yedek ve Verileri Silme;

DELETE FROM wp_term_relationships
WHERE NOT EXISTS (
SELECT * FROM wp_posts
WHERE wp_term_relationships.object_id = wp_posts.ID);

WordPress Veri Tabanında Bulunan wp_commentmeta Tablosunda Yer Alan Spam Mesajları Silme;

DELETE FROM wp_commentmeta WHERE comment_id
NOT IN (
SELECT comment_id
FROM wp_comments
)

WordPress Veri Tabanı wp_postmeta Tablosundaki Yer Alan Çöpleri Temizleyelim;

DELETE wp_postmeta FROM wp_postmeta
LEFT JOIN wp_posts ON (wp_postmeta.post_id = wp_posts.ID)
WHERE (wp_posts.ID IS NULL);

Sonraki komut olarak aşağıda bulunan kodu çalıştırın;

DELETE FROM wp_postmeta
WHERE meta_key IN ('_edit_lock','_edit_last');

WordPress Veri Tabanı wp_options Tablosunda Yer Alan transient İsimli Gereksiz Kayıtları Silme;

DELETE FROM wp_options WHERE option_name LIKE ('_transient_%');

Sonraki komut olarak aşağıda bulunan kodu çalıştırın;

DELETE FROM wp_options WHERE option_name LIKE ('_transient%_feed_%');

WordPress Veri Tabanı wp_posts Tablosunda Yer Alan Çöp Kayıtları Silme;

DELETE wp_posts FROM wp_posts
LEFT JOIN wp_posts child ON (wp_posts.post_parent = child.ID)
WHERE (wp_posts.post_parent <> 0) AND (child.ID IS NULL);

Sonraki komut olarak aşağıda bulunan kodu çalıştırın;

DELETE pm FROM wp_postmeta pm LEFT JOIN wp_posts wp ON wp.ID = pm.post_id WHERE wp.ID IS NULL;

Önemli Not: Yukardaki kodları ve veri tabanı temizleme işlemlerini sağlıklı gerçekleştirmek için bu notu dikkate almanız gerekmektedir. Sorgu komutlarını kullanırken hata alırsanız, ilgili tablonun ön eki hatalıdır. Tablo ön ekinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz