Web Tasarım Terimleri

Web Tasarım Terimleri, çok iyi bilmeme ihtiyacım var mı diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Web tasarım dilini kullanan kişiler çoğunlukla, bir işletme sahibi olarak sizin için çok az şey ifade edebilecek olan CSS, HTML ve SEO gibi terimler kullanıyorlar.  Bu terimler aslında, web geliştiricilerin kod yazmak ve çekici birer tasarım oluşturmaları için kullandığı dilleri ifade eder. Çoğu işletme sahibi web terminolojisi dediğimiz bu kavramları bilmeyebilir. Fakat düşünün ki, yeni bir web tasarımı ihtiyacınız oldu ya da mevcut web sitenizin güncellenmesini istiyorsunuz ve Web Macaw şirketi ile iletişime geçtiniz.  Emin olun ki o an dan itibaren fazlasıyla bu terimlere maruz kalacaksınızdır. Herhangi bir web sitesi ya da teknoloji tasarımı fark etmez, bu terimlere az çok aşina olmanız projelerinizi daha rahat bir şekilde ifade etmenize yarayacaktır.

Web Tasarım Terimleri

HTML, CSS, PHP, WordPress, SEO nedir, siber saldırı nasıl yapılır gibi terimlerin internet üzerinden anlamlarını araştırabilirsiniz. Projenizin hayata geçirilmesi sürecinde bunları sürekli kullanmanız gerekecek.  Örneğin web siteniz ile ilgili işler yolunda gitmediğinde bazı şeyleri tahmin edebileceksiniz. Tasarımcınızla bu durumlarda aynı dili konuşabiliyor olmak size keyif verebilir. Aynı zamanda yeni ihtiyaçlarınızı da daha net ifade edebileceksinizdir. Teknoloji ve yazılım her geçen gün gelişiyor ve web terminoloji ailesine yeni terimler eklenmeye devam ediyor. Bu sürece ayak uydurmak tabii ki sizin elinizde.  Örneğin verileri işlediğiniz SQL veri tabanınızın güvenliği ve yedekleme sürecinden bahsedelim; Bu sürecin hayati öneme sahip olduğunu, herhangi bir siber saldırısı sonucu elinizde hiçbir veri kalmadığı an da çok daha kolay anlamış olacaksınızdır.

Web Tasarım

Bu internet veya yazılım terimleri nedir diye şimdi daha çok merak ettiğinizi düşünüyorum. Bir işletme sahibiyseniz ve web ortamında müşterilerinize çözümler sunarak onların ihtiyaçlarını karşılıyorsanız bu terimleri iyi bilmek zorundasınız. Domain uzantılarınız olan, .net veya .com arasında ne gibi teknik, psikolojik farklar, ne gibi avantaj ve dezavantajlar olduğunu öğrenebilirsiniz. Çoğu Android uygulamasının temelinde Java dilinin kullanıldığını biliyor muydunuz? Ya da Facebook, WordPress gibi büyük web sitelerinin verilerini yönetmesi için PHP yapısını kullandığını? Web sitelerinizin düzenini, yapısını ve başlangıcını oluşturan HTML dilini ya da web sitelerinizin renk, font, arka plan gibi görselliğini oluşturan CSS yapısını? Evet işte gördüğünüz tüm yazılımların temelini bu terimler oluşturmakta. Bunları çok iyi bilmeyin ama fikir sahibi mutlaka olun. Böylelikle iş ortaklarınız olan web ajanslarını daha iyi sıkıştırıp onlardan daha fazla verim elde edebilecek deneyime sahip olacaksınız.