Web Tasarım Temelleri

Web Tasarım Temelleri, denildiğinde akla ilk gelen şey, web tasarımın temel kavramlarının ne olduğudur. Web tasarım, uzaktan bakıldığında herkesin yapabileceği bir iş gibi dursa da içerisinde çok sayıda teknik bilginin bulunduğu bir iş alanıdır. Web tasarım dersleri, üniversitelerde verilmekte olup aynı zamanda online olarak da erişilebilir durumdadır. Web tasarım kitabı PDF olarak internet platformlarında yayınlanmaktadır. Programlama ve kodlama konusunca büyük bir altyapı gerektiren bu iş, çok sayıda kişi tarafından talep görmektedir. Web Macaw, bünyesinde bulundurduğu web tasarım uzmanlarının web tasarım kodları konusunda bilgi sahibi olmalarını beklemektedir. Web tasarım uzmanlarının, bu konu hakkındaki temel kavramları bilmesi oldukça önemlidir.

Web Tasarım Temelleri

Web Tasarım Temelleri, aslında çok sayıda kavramdan oluşmaktadır. Günümüzde çok sayıda web tasarım temelleri kitabı bulunmaktadır. Bu kitaplar, web tasarım konuları ve web programcılığı dersleri hakkında temek bilgiler içermektedir. Bu kitapları edinerek bu alanda bilgi sahibi olmak oldukça kolaydır. Peki, web tasarımın temel kavramları nelerdir? İnternet, web tasarım için olmazsa olmazdır. Bir kavram olarak internetin incelenmesi önemlidir. HTML, web tasarımın en önemli kavramlarından biridir. Bu kavram, internet ortamında gönderilen metin belgelerinin işaretleme dili olarak bilinmektedir. Web tasarımcıların bu dil hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. WWW, bir başka temel kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Açılımı World Wide Web olan bu kavram, internet üzerinden herhangi bir şeye ulaşmak için kullanılan bir hizmettir. Tüm web sitelerinin başında yer almaktadır.

Web Tasarım

Web Tasarım Temelleri, arasında yer alan diğer kavramlar; HTTPS, HTTP, FTP, web tarayıcı, URL, domain, hosting, server, client, IP, DNS, upload ve download’dır. Tüm bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak, web tasarım temellerini sağlam kurabilmek adına önemlidir. Web tasarım nedir sorusunun cevabı, sıradan bir tasarım olmaktan fazlasıdır. Arka planında çok sayıda bilimsel bilgiyi ve teknik detayı barındıran bu iş, aslında oldukça donanımlı kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, web tasarım ve kodlama işinde başarılı olamazlar. Görsel tasarımı başarılı, SEO uyumlu, ziyaretçilerin dikkatini çeken ve iyi işleyen web tasarımları için bu temellerin öğrenilmesi gerekir.