Web Tasarım Renk Uyumu

Web Tasarım Renk Uyumu, başarılı bir web sitesinin ana unsurları arasında yer almaktadır. Web tasarım, sitenin içeriği ve hitap ettiği ziyaretçi profiline uygun renk kombinasyonları içermelidir. Renk seçimi sırasında kurumsal kimliğe de dikkat edilmesi gerekmektedir. Renk tasarım konusu, ziyaretçilere iyi bir kullanım deneyi sunma konusunda oldukça önemlidir. Bu sebeple, web tasarımcılar renkleri etkin bir şekilde kullanmayı amaçlamaktadır. Renk seçimi konusunda ziyaretçilerin sağlık durumuna da dikkat edilmelidir. Gözleri yoracak renkler tercih edilmemeli ve renk körleri unutulmamalıdır. Bu sebeple, kırmızı ve yeşil renk kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Web Macaw, bir web tasarım firması olup, yaptığı web tasarımlarında renk uyumuna ve etkili renk kullanımına dikkat etmektedir.

Web Tasarım Renk Uyumu

Web Tasarım Renk Uyumu, farklı web tasarım araçları aracılığı ile sağlanabilmektedir. Tasarım araçlarını kullanmak, tasarımcılara zaman kazandıracaktır. Son zamanların en popüler araçlar arasında; Coolors, LOL Colors, CSS Drive Colors Palette Generator ve Flat UI Colors bulunmaktadır. En gelişmiş renk uyumu uygulama araçları Coolors’da bulunmaktadır. İyi renk uyumları oluşturmak isteyen kişiler, bu aracı tercih edebilirler. LOL Colors ise hazır renk paletleri sunan bir araçtır. Web sitesi renk kodları konusunda kolaylık sağlamaktadır. CSS Drive ise, yüklenen imajları analiz edebilen ve buna uyumlu renk paleti çıkarabilen bir araçtır. Flat UI Colors, iOS tasarımında kendini göstermiş bir tasarım aracıdır. Renk uyumu konusunda çok sayıda seçenek sunabilmektedir. Bu araçlardan herhangi birini kullanarak kolaylıkla renk düzenlemesi yapılabilmektedir.

Web Tasarım

Web Tasarım Renk Uyumu, Adobe renk uyumuna bağlı olarak da düzenlenebilmektedir. RGB ve CMYK renk uzayları kullanılarak farklı renk paletleri çıkarılabilmektedir. RGB renk uzayı, kırmızı, yeşil ve mavi renklerin birleşiminden oluşmaktadır. CMYK ise; cam göbeği, eflatun, sarı ve siyahı barındırmaktadır. Web siteleri, genellikle RGB renk uzayı kullanılarak tasarlanmaktadır. CMYK renk uzayı ise genellikle baskı grafiğinde tercih edilmektedir. İnternet platformlarında kolaylıkla bulunabilecek colorscheme, doğru renk ve tonları bulabilmek konusunda yararlı olacaktır. Web tasarım dünyasının oldukça önem verdiği renk kullanımı, mutlaka uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Web Macaw ile Benzersiz Tasarımların Sahibi Olabilirsiniz…