Web Tasarım Kodlama Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Kodlama Nasıl Yapılır? sorusu, son günlerin en çok merak edilen sorusu haline gelmiştir. Herkesin kolaylıkla kullanabildiği ve aradığı her şeyi bulabildiği web sitelerinin, hangi aşamalardan geçtiği ve nasıl yapıldığı çok sayıda kişi tarafından merak edilmektedir. Bir yandan web tasarım oldukça talep görmekte bir diğer yandan web sitesi programlama işleri hareketlenmektedir. Günümüz teknolojisiyle birleşen web tasarımı ve kodlama, pek çok girişimci tarafından bir meslek alanı olarak yorumlanmaktadır. Geleceğin mesleği olarak addedilen web tasarım ve kodlama, bir sektör haline gelmeyi başarmıştır. Bununla birlikte, kodlamanın nasıl yapıldığı konusunda eğitim alanların sayısı da hızla artmaktadır.

Web Tasarım Kodlama Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Kodlama Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı aslında dört aşamadan oluşmaktadır. Web projesi yapım aşamaları; web sitesi tasarımının yapılması, web sitesinin ara yüzünün kodlanması, web sitesinin yazılımının yapılması ve hosting – domain işlemlerinin tamamlanmasıdır. Web sitesi tasarımı yapılırken, işin tamamı yaratıcılığa kalmaktadır. Sitenin genel bölümlerinin tasarlanması ve kağıda aktarılmasını içeren bu aşama, bazı tasarımcıların zorlandıkları bir aşamadır. Web tasarım kodlama örnekleri ve web tasarım örnekleri mutlaka incelenmelidir.

Tasarımın tamamlanmasının ardından, tasarımcılar fikirlerini mutlaka çizime dökmelidir. Bu çizim, Adobe Photohop ya da Adobe Fireworks aracılığı ile tamamlanabilir. Ardından, ikinci aşama olan ara yüzün kodlanmasına geçilebilir. Bu aşamada sitenin iskeleti HTML dilinde oluşturulmaktadır. Tasarımcılar, isteğe göre ara yüzü CSS dilinde de kodlayabilmektedir. Web sitesinin yazılımı, PHP, ASP.NET, Java, Ruby gibi pek çok dil ile yapılabilmektedir. Hosting ve domain işlemleri ise, web sitesi içerisinde barındırma ve alan adına sahip olma konusunda işe yarayacaktır. Böylece web sitesi kodları tamamlanmış olur.

Web Tasarım

Web Tasarım Kodlama Nasıl Yapılır? sorusunun ardından merak edilen bir diğer konu ise bu kodlamanın ne kadar süreceğidir. Web sitesi kodlama programı kullanarak ya da kullanmayarak yapılan işlerin süresi yaklaşık olarak aynıdır. İşlem süresini aşamalara göre incelemek mümkündür. Tasarımın yapılması için 4 – 5 saat, ara yüzün kodlanması için 4 – 5 saat, yazılımın yapılması 15 – 25 saat sürmektedir. İşini iyi bilen bir kişi, ortalama 35 saat içerisinde web sitesini tamamlayabilmektedir. Çok sayıda firma, web tasarım ve kodlama yapmaktadır. Web Macaw, bunlara örnek verilebilir. Web tasarım ve kodlama yaparken sitenin ve içeriklerinin SEO uyumlu olması gerekir.