Web Tasarım Geliştirme

Web Tasarım Geliştirme kavramı, web siteleri çıktığı süreden beri var. İlk oluşmaya başladığında daha basit bir tanımı vardı, çünkü web sitesi oluşturma işlemi çok daha basit bir işlemdi. 1991 yılında çıkan ilk web sitesini modern web siteleriyle karşılaştırdığınızda, web sitelerinin ne kadar geliştiğini gerçekten görebilirsiniz. Bugün, bir web sitesi oluşturmak ve sürdürmek daha karmaşıktır ve tüm rol ve beceri setleri ekosistemini içerir. Tasarımcılar için bu ekosisteme tam olarak nerede uyduğunuzu bilmek zor olabilir. Bu SEO makale, web sitesi oluşturma sürecinin ana yönlerini. Rolünüzün, başkalarının rollerinin ve ilgili beceri kümelerinin net bir resmini sunmak üzere yazılmıştır.

Web Tasarım Geliştirme

Web tasarımı geliştirme, web sitesi oluşturma işlemini tanımlayan bir şemsiye terimdir. Adından da anlaşılacağı gibi, iki ana beceri seti içerir: web tasarımı ve web geliştirme. Web tasarımı bir web sitesinin görünüşünü ve verdiği hissi, web gelişimi ise nasıl çalıştığını belirler. İki rolü birbirinden ayıran her zaman sert bir çizgi olmadığı için, başlıklar genellikle birbirinin yerine kullanılır. Web gelişmeye devam ettikçe roller de değişiyor.

Web Tasarımı ve Geliştirme Nedir?

İlk web sitesinin kurulduğundan bu yana geçen 30 yıl boyunca, bir web sitesi oluşturmak için kullanılan çeşitli beceri setlerini tanımlamak için her yıl daha fazla sayıda meslek başlığı ortaya çıkmıştır. Bu başlıklar sıklıkla örtüşür ve anlamları şirketten şirkete değişir. Web Macaw, web tasarımı geliştirme konusunda 2014 yılından beri sektörde çalışmakta olan bir şirkettir. 

Tasarım ve Ön Uç Geliştirme – Arka Uç Geliştirme

Web Tasarım Projeleri basitleştirmek için, web sitesi oluşturmayı iki kategoriye ayıralım: kullanıcıların ne gördüğü ve kullanıcının ne göremediği. Kullanıcının gördüğü şey bir tarayıcıda gerçekleşir ve tasarım ve ön uç geliştirmeyi içerir. Tasarım, bir web sitesinin renklerini, düzenini, yazı tipini ve resimlerini tanımlar. Photoshop web tasarım, Illustrator, Fireworks ve Çizim gibi araçlar gerektirir. Web tasarım kursları, web sitesi tasarımı eğitimi ile grafik ve web tasarım eğitimleri ve programlama dilleri öğrenilebilmektedir.

Web Tasarım

Bir tasarımı uygulamak için HTML, CSS ve Javascript gibi kodlama dillerini kullanmak, ön uç geliştirme olarak adlandırılır. Bu diller, kullanıcıların düğmeler, görüntüler, metin, iletişim formları ve gezinme menüleriyle etkileşime girmesini sağlar. Ve duyarlı ve uyarlanabilir tasarıma ayrılmazlar. Bir web sitesinin, ön uçtan gelen tüm verileri depolamak ve düzenlemek için bir arka ucu olması gerekir. Dolayısıyla, bir kullanıcı bir şey satın alırsa veya bir form doldurursa, web sitesinin ön ucundaki bir uygulamaya bilgi giriyordur. Ve bu bilgiler bir sunucuda yaşayan bir veritabanında saklanır. Bir web sitesi istediğiniz şekilde çalışır, çünkü bir web sitesinin ön ve arka uçları daima iletişim halindedir. Bir arka uç geliştirici, iletken gibidir. Uygulamalar, veritabanları ve sunucuların Ruby, PHP, .Net ve Python gibi dilleri kullanarak uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar.