Web Tasarım Editörleri

Web Tasarım Editörleri, web tasarım çalışmalarının ardından arka plan yazılması işlemi konusunda gereklidir. Web yazılım çalışmaları için bazı editörlerden yararlanılmaktadır. Günümüzde çok sayıda editör seçeneği bulunmaktadır. Her birinin olumlu ve olumsuz yönleri de vardır. Web tasarım araçları arasında yer aldığı söylenebilecek olan editörler, farklı temalar ve fonksiyonlara sahiptir. Yazılım editörleri olarak da bilinen bu araçlar, farklı dillerde de kullanılabilmektedir. Her bir editör, kendine özgü bir ara yüze sahiptir. Ara yüzlerin kolay kullanılabilmesi, editörlerin tercih edilme nedenleri arasındadır. Web tasarım editörlerinin pek çoğu; görüntüleme, kod kapatma, temalandırma, renklendirme, dosya açma gibi farklı özelliklere sahiptir. Seçilecek olan editörün, kullanım amacına göre özelliklerine bakılmalıdır.

Web Tasarım Editörleri

Web Tasarım Editörleri, hakkında araştırma yapıldığında, çok sayıda farklı özelliklerde seçeneklerin olduğu görülmektedir. Brackets Editör, en çok tercih edilen tasarım editörüdür. İçerisinde çok sayıda tema bulunduran Brackets; kod kapatma, satır renklendirme, hızlı görüntüleme, SEO düzenleme, satıra girme gibi özellikleri de vardır. Notepad++ ise, pek çok farklı dili destekleyen bir editördür. İçerdiği Zencoding uzantısı sayesinde kullanımı oldukça kolaydır. Buna ek olarak; arama, renklendirme ve çoklu dosya açma özellikleri de mevcuttur. Sublime Text, sade bir arayüze sahip olan editörlerden bir tanesidir. Bu editör ile ekranı parçalara bölmek mümkündür. Ekranlardan birinde CSS yazarken diğerinde HTML yazabilmek mümkündür. HTML5 web tasarım programları arasında yer almaktadır. CSS web tasarım programı indirmek isteyen kişiler Sublime Text’i kullanarak bu işten kurtulabilirler.

Web Tasarım

Web Tasarım Editörleri, çalışma ekranları genellikle benzerlik göstermektedir. Bunlar; web tasarım kod yazma, bölünmüş kod, kod ve tasarımdır. Editörlerin çalışma araçları ise; uygulama çubuğu, belge penceresi, belge araç çubuğu, çalışma alanı değiştiricisi, panel grupları, etiket seçici, özellik denetçisi, düzenle, standart araç çubuğu. Dosyalar paneli, çoğalt, kaldır, dışa aktar ve içe aktardır. Web tasarım editörü konusunda destek veren oluşumların sayısı giderek artmaktadır. Web Macaw, bu oluşumlar arasında yer almaktadır.  Kodsuz web tasarım programları da bulunmaktadır. Kişiler, ihtiyaçlarına uyan editörü kolaylıkla seçebilmektedir. Bu konuda bir seçim yapmadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapılması gerekir.