Web Tasarım Blogları

Web Tasarım Blogları, günümüzde oldukça popüler hale geldi. Genellikle okuyucular bize Web Tasarım ve SEO Blogları ne olduğunu ve bir Web Tasarım sitesinden ne kadar farklı olduğunu soruyorlar. Bir web sitesi tasarımı ya da Web Tasarım Blogu yaptırmak istiyorsanız. Hangisinin sizin için daha iyi olacağına karar vermek, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Blogun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve normal bir web sitesinden ne farkı var onlara bakacağız. Ayrıca kullanım senaryoları ve faydaları hakkında konuşacağız.

Web Tasarım Blogları

Web Tasarım Blogları, içeriğin ters kronolojik sırayla yani daha yeni içerik önce görünür mantığı ile sunulduğu bir web sitesi türüdür. Blog içerikleri genellikle girişler veya gönderiler olarak isimlendirilir. Bloglar, tipik olarak, bir konuşma biçiminde bilgi sunmak için bir kişi veya küçük bir grup insan tarafından oluşturulur. Ancak, artık birçok bilgi ve fikir liderliği tarzı içerik üreten birçok kurumsal blog da var. Tipik blog gönderileri ayrıca kullanıcıların makaleye cevap verebilecekleri bir yorum bölümüne de sahiptir.

Blogların Tarihi

Web Tasarım Blogları, 90’ların ortasındaki çevrimiçi günlüklerden ve dergilerden gelişti. O zamanlar internet kullanıcıları, kişisel yaşamları, düşünceleri ve sosyal yorumlarıyla ilgili düzenli güncellemeler yayınladıkları kişisel web sayfalarını yayınlıyorlardı. Web günlüğü terimi ilk önce 90’lı yılların sonunda kullanılmış, daha sonra. Weblog, sonra “biz blog” ve en sonunda sadece “blog” olarak kullanılmıştır. Bu tür web sayfalarının sayısının artması nedeniyle, kullanıcıların çevrimiçi dergiler ve bloglar oluşturmasını kolaylaştıran çeşitli araçlar görünmeye başladı. Bu araçlar blog yazmanın popüler olmasına yardımcı oldu ve teknolojiyi teknik olmayan kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi. 1999’da, daha sonra Google’ın Şubat 2003’te aldığı Blogger.com popüler blog sitesi başlatıldı. Aynı yıl, WordPress Mayıs 2003’te ilk sürümü bir blog platformu olarak yayımladı. Bugün, WordPress, internetteki tüm web sitelerinin % 30’unu destekleyen, dünyanın en popüler blog platformu oldu. 

Blog ve Web Sitesi Arasındaki Fark Nedir?

Web Tasarım Blogları, bir tür web sitesidir. Bir blog ve diğer web sitesi türleri arasındaki tek gerçek fark, blogların düzenli olarak yeni SEO uyumlu içeriklerle güncellenmesidir. Tipik web tasarım siteleri, içeriğin sayfalarda organize edildiği doğada statiktir ve sık sık güncellenmezler. Oysa bir blog dinamiktir ve genellikle daha sık güncellenir. Bazı blogcular günde birkaç yeni makale yayınlamaktadır.

Bloglar daha büyük bir web sitesinin parçası olabilir. Genellikle işletmeler, müşterilerini bilgilendirmek ve eğitmek için düzenli olarak içerik oluşturdukları bir blog bölümüne sahiptir. Hem web sitesi hem de blog oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz, bu nedenle birçok işletme sahibi küçük işletme web sitelerini oluşturmak için WordPress’i kullanır. Basit bir ifadeyle, tüm bloglar bir web sitesi veya web sitesinin bir parçası olabilir. Ancak, tüm web sitelerine blog adı verilemez.

Blog Mu Web Sitesi Mi Hangisi Daha İyi?

Web Tasarım Blogları, yeni başlayan biri olarak, hangisinin daha iyi olduğu bir blog veya web sitesi başlatmanız gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, bu sorunun cevabı gerçekten hedeflerinizin ne olduğuna bağlıdır. Dünyadaki birçok küçük işletme, sadece sayfalardan oluşan ve blog içermeyen geleneksel web sitelerine sahiptir. Bu küçük web siteleri genellikle bir işletme, organizasyon veya birey için bilgilendirici bir web varlığı oluşturmak üzere yapılır. Öte yandan, gittikçe daha fazla işletme, bir blogun pazarlama stratejisindeki potansiyelini gerçekleştirmektedir. Geleneksel web sitelerine ayrı bir blog bölümü ekliyor ve arama motorlarından daha fazla trafik almak için kullanıyorlar.

Web Macaw

Web Macaw, blog ya da web sitesi ihtiyaçlarınız için 2014 yılından bu yana. Web Tasarım ve SEO konularında birçok projeye başarıyla imza atmıştır. İnternet sitemiz üzerinden iletişime geçebilir, hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinden Web Tasarım Blog Yazıları takibini de yapabilirsiniz.