Web Tasarım Araçları

Web Tasarım Araçları, geliştiricilerin tasarımlarını hazırlarken kullanmış oldukları programlara denir. Her editörünün kendine özgü uygulama ve yöntemleri vardır ve bu kişiden kişiye değişir. Web tasarımı hazırlarken ya da SEO hizmeti gibi farklı çalışmalarda bu araçlara ihtiyaç duyarız. Kullanmış olduğumuz yazılımlar, kod yazımını ve test işlemlerini daha kolay hale getirir.

Web tasarım programı indirmek için uygulamaların resmi sitelerinden destek alabilirsiniz. Ücretsiz uygulamaları full versiyon şeklinde indirip kurabilir, lisanslı yazılımlardan ise deneme süresi boyunca faydalanabilirsiniz. Amatör ve profesyoneller için bu konuda oluşturulmuş birçok yazılım mevcut. İşte Web Macaw bunlardan bazılarını sizinle paylaşacak. Web ara yüzü oluşturmanızı sağlayan web tasarım programlarından bir tanesiyle başlayalım.

Web Tasarım Araçları

Birçok mesleğe nazaran web tasarımcılığı, normal mesai saati kavramı olmayan, uzun saatler ve günler harcamak zorunda olduğunuz bir iştir. Müşterileriniz yeni teknoloji ve teknikler kullanmanız gereken daha iyi web siteleri talep ettikleri için. Bu zorlukların üstesinden gelmek her geçen gün daha da zorlaşır. Tam bu aşamada imdadınıza web tasarım araçları yetişir. Peki günümüzde en çok kullanılan tasarım araçları nelerdir?  Kesinlikle Dreamweaver’dır.

Mac ve Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen, ticari bir uygulamadır. Sözdizimi ve vurgulama yapabileceğiniz, akıllı kod ipucu seçenekleri ile kod yazımınızı hızlandıran, yerleşik bir FTP istemcisi bulunan, proje yönetimi ve iş akışı seçenekleri ile size kaynak kodunuzun önizlemesini gösteren bir canlı görünüm sunar. Photoshop ve diğer adobe ürünleri ile entegre çalışabilir. 2018 ve 2019 yıllarını baz alacak olursak, dünya da en çok kullanılan ve en iyi web tasarım programlarının başında gelmektedir. 

Web Tasarım

Bir diğer aracımız Adobe Photoshop. Profesyonel fotoğrafçılar ve tasarımcılar için geliştirilen grafik editörüdür. Görüntüleri değiştirmek, web grafikleri oluşturmak için ideal bir uygulamadır. Photoshop ihtiyacınız olan tüm araç ve gereçleri barındırır. Diğer yazılım ise Fireworks’tür. Windows ve Mac’te çalışabilen raster ve vektör grafik düzenleyicisidir. Özellikle web tasarımcılar için tasarlanan, web düzenini prototipleme imkânı sağlar. Kodsuz web tasarım programları arasında, fireworks bu konuda en çok öne çıkan profesyonel yazılımdır. Notepad ++ ile devam edelim.

Kendisi Windows içinde gömülü gelen notepad’i tarihe gömmüş uygulamadır. Düzenleme konusunda çok gelişmiş, pratik ve  web tasarımcıların demirbaşı konumundadır. Ve son olarakta sürükle bırak web tasarım programlarından bahsedelim. HTML ve CSS kodlarını bizim için otomatik oluşturan koda karşı bir sistemdir. Özellikle HTML5’in gelişimi, sürükle bırak mantığı ile çalışan platformların yayılmasını sağlamıştır. Günümüzde birçok kişinin ilgisini çeken kolay anlaşılabilir bir sisteme dönüşmüştür.