SEM Nedir?

0
7
SEM Nedir?
SEM Nedir?

SEM Nedir? ve ne işe yarar soruları, SEO çalışmalarının en popüler konularından birisidir. SEM çalışması temel olarak, arama motoru pazarlaması olarak dilimize çevrilmektedir. Tam açılımı Search Engine Marketing olan SEM kavramı, günümüzün popüler dijital pazarlama metriğidir. Sitelerin, markaların veya kurumların arama motorlarında verecekleri reklamlar sayesinde üst sıralarda görülmesi işlemidir. Bu nedenle de günümüzde oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Reklam yöntemi ile Google gibi arama motorlarındaki ilgili aramalarda üst sıralarda yer alınabiliyor. Bu şekilde çok daha basit bir şekilde web sitesinin ilgili sonuçlarda ilk sıralarda yer alması sağlanabiliyor. Arama motorlarında yapılan aramalarda çıkan sonuçlardaki “reklam” ibare sonuçları kapsamaktadır. Arama yoğunluğuna göre etkisi değişkenlik gösterebilmektedir.

SEM Nedir?

SEM Nedir? daha iyi anlamak için metriğin altyapısının kavranması gerekiyor. Temel olarak arama motorları arama sonuçlarında ilk birkaç adet sonucu reklam için ayırıyor. Burada çıkan sonuçları da reklam ibaresi ile gösteriyor. İşte doğru SEM çalışması ile bu kısımdaki sonuçlarda yer alabilme şansına sahip olunabiliyor. Doğal olarak çok daha yüksek etkileşim oranlarının yakalanabilmesi mümkün oluyor. SEO uyumlu web tasarımları şekillendiren Web Macaw tarafından yapılan SEM çalışmalarıyla daha kısa vadede başarıya ulaşılabiliyor. SEM ve SEO nedir konusunda bilgi sahibi olmak, günümüzde internette başarılı olmanın en önemli anahtarıdır.

SEM ve SEO Farkı

SEM SEO farkı temel olarak biri reklam pazarlamadır diğer teknik site arama motoru uyumluluğudur. Web sitesinin ürün veya hizmetine ilişkin arama motorunda reklam alınması SEM çalışması şeklinde tanımlanır. SEO çalışması ise web sitesinin teknik ve içerik yönünden arama motoru kriterlerine uygun hale getirilmesidir. SEM kavramı Search Engine Marketing şeklinde açılıma sahipken, SEO kavramı Search Engine Optimization şeklinde bir tanıma sahiptir. Ancak birisi olmadan diğerinin olması hiçbir anlam ifade etmez. Yani sadece bir arama motoru reklam bütçesi oluşturarak, internette başarıya ulaşabilme şansı bulunmuyor. SEO ve SEM çalışmalarının birbirini desteklemesi bu aşamada çok önemlidir. Bu nedenle de günümüzde SEM nedir gibi konularda SEO ve SEM eğitimi bir arada verilmeye başlanmıştır. Bu şekilde internette başarılı sonuçlar çok daha güçlü şekilde alınabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz