HTML Parametreleri

0
11

HTML Parametreleri ve etiket nitelikleri HTML üzerinde farklı özellikler sunarken ihtiyaç durumuna göre geliştirme süreçlerinde hayat kurtarmaktadır. HTML Parametre ve/veya Nitelikleri ile geliştirdiğiniz kodlar üzerinde ek özellikler sunmaktadır. Kullanılan birçok HTML etiketleri çeşitli özellikte parametrelere ya da niteliklere sahip olabilmektedir. HTML etiket nitelikleri kullanılan öğelerin kendisine ek olarak özellikler sağlayabilir. HTML Parametre kullanımı isim ve/veya değer çiftleri arasında yer almak zorundadır. Ayrıca HTML etiketinde kullanılan parametreler başlangıç etiketinin içerisinde kullanılması önemlidir.

HTML Parametreleri – Örnek 1

<h1> Etiketi (tag) bir başlık niteliği olduğunu belirtmektedir.

<h1 align=”center”> etiketinde ise anlatılması gereken; Bu kodun bir başlık olduğunu belirtir ve başlıkta bulunan metininde ortada yer alacağını belirmektedir.

HTML Parametreleri – Örnek 2

<body> Etiketi (tag) bir gövde alanı olduğunu belirtir.

<body bgcolor=”red”> etiketinin ise anlam niteliği Gövde (body) kısmının kendisini belirtmektedir. Beraberinde ise bu gövde kısmının arka planının kırmızı olacağını ifade eder.

HTML projelerinizde bulundurulan tüm parametre değerlerini kullanırken sürekli ve aktif şekilde tırnak içerisinde kullanmak zorunludur. Not: Farklı ve çeşitli çalışmalarda yer yer kullanılan değerler çift tırnak olarak da kullanılabilir. Bu sebeple ilgili değerleri tek tırnak ya da standartta kullanılan çift tırnak ile tercih edilebilir.

Örnek: name= ‘Web “Macaw” HTML Dersleri’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz