HTML Nedir?

HTML Nedir?

HTML Nedir?, web tasarım vb alanlarda profesyonel hizmet ve geliştirme süreçlerinde bilinmesi gereken temel dillerden biridir. Web Macaw olarak HTML öğrenim sürecinizi hızlandırmak amacı ile detaylı HTML Dersleri şekliyle yararlanabilirsiniz. HTML işaretleme dili olarak bilinir ve HTML bir programlama dili değildir. HTML web sayfalarının hazırlanmasında kullanılır yanı sıra HTML web sayfalarının bir iskelet sistemi şeklinde de tanımlanabilir. HTML bir web sitesinin temel geliştirme sürecinde ve sonucunda aktif olarak tercih edilmektedir. HTML bir programala dili olmayan ve görünen yada kullanılan web sitelerinin tüm sayfalarının oluşturulmasında kullanılmaktadır. Safari, Chrome, Firefox, Opera ve İnternet Explorer gibi tarayıcılar (Browser), HTML kodlarını çalıştırarak kodları web sayfaları şekliyle yorumlar.

HTML Nedir? Yazı, Görsel ve Video gibi benzeri elemanlar planlanan sayfalar içersinde kullanılmasında yada yerleştirilmesine kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca HTML desteği ile tüm tarayıcalar üzerinde düzgün ve uyumlu şekilde çalıştırmaktadır. HTML bilinen ve kullanılan bütün arama motorları üzerinde gereki bilgi ve detayları vermektedir. HTML öğrenmek veya öğrenmek isteyen kişiler, her hangi bir program desteğine ihtiyaç duymazlar. Her hangi bir not defteri aracılığı ile öğrenilebilir ve geliştirilebilir. İlgili geliştirilen ve/veya hazırlanan kodların çalışması için ( .htm .html ve .xhtml ) uzantılarının kullanılması gerekmektedir.

HTML Nedir?

HTML Nedir?, kelimelerinin açılımı (Hyper Text Markup Language) olarak Ingilizce sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Yanı sıra bu ingilizce kelimelerin Türkçe karşılığı ise zengin metin biçimlendirme dili yada Hiper Metin İşaretleme Dili olarak anlamlandırıla bilinir. HTML dilinin aktif son sürümü HTML5 olarak bilinmektedir. HTML çalışmaları text ve dosya olarak çalışmaktadır. HTML kodları ile hazırlanan dosyalar .htm ve/veya .html uzantıları ile kayıt edilmelidir. Bu text dosyaları içerisinde Markup Tags (İşaretlenmiş Etiketleri) kullanılmaktadır. Bu Markup Tags tarayıcılar (Browser) üzerin de talep edilen şekilde yorumlamasını sağlar. Böylece Yazı, Görsel vb elemanları HTML etiketleri ile daha stabil ve deneyim odaklı web sayfaları oluşturulabilir.

HTML Nedir Ne İşe Yarar?, HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz ve genel bir kitle bu dilin bir programlama dili olarak tanımaktadır. HTML ile kendi başına geliştirilen ve çalışan bir program yazılmaz ve geliştirilemez. HTML nedir makalemizde bu durumun altını sürekli çizmekteyiz. Yanı sıra unutmayalım ki HTML programlama dillerinin temelini oluşturmaktadır. Ayrıca çeşitli programlama dilleri ile beraberinde kullanılmaktadır. Programlama dili olarak kabul edilmemesinin neden aslında tamda budur. HTML, tek başına bir web sayfası tasarlamaya yetmemekle birlikte HTML olmadan her hangi bir sayfa yapmak söz konusu değildir. CSS ve JavaScript eşliğinde benzersiz dinamik tasarımlar elde edilebilir. Ancak ilk etapta HTML alt yapısının çok iyi olması gerekmektedir. Yanı sıra bilgilerin bir tarafının eksik olması sürekli sorunlar ile gelişime devam edeceğinizi unutmayın.

HTML Örneği İle Denemek İsterseniz?

HTML öğrenmeyi hedeflediğinizi düşünerek sizlere ilgili kodları ve çalışmaları yapmanız için örnek araçları dile getireceğim. İşletim sistemi olarak Windows kullanıyorsanız standart bilinen ve tercih edilen Not Defteri aracını kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız MacOS işletim sistemine sahipse her hangi bir text aracı çalışmalarınız için yeterli olacaktır.

Bu araçlar ile uğraşmak istemiyorsanız sizler için hazırladığımız HTML, CSS ve JS aracımızı kullanabilirsiniz.

Aşağıda bulunan kodları bir metin şekliyle Text aracına yapıştırın;

<html>
  <head>
    <title>HTML Nedir? - Web Macaw</title>
  </head>
  
  <body>
    HTML Nedir? <b>Bu Metin Kalın ve Koyu Olacaktır.</b>
  </body>
</html>

Yukardaki ilgili kodu ve metni yapıştırdığınız not defteri aracını index.html ve/veya (.htm) uzantısı ile masaüstüne kaydedin. Ardından hazırladığınız dosyayı her hangi bir tarayıcı (Browser) ile acın ve görüntüleyin.

HTML Örneğinin Açıklaması

İlgili örneğin açıklaması şu şekildedir; HTML metninin ilk tag’ı (<html>) etiketidir. Bu (<html>) etiketi bütün tarayıcı (Browser) üzerinde yorumlanması gerektiğini belirtmektedir. HTML metinin de bulunan (</html>) etiketi son olduğunu belirtir.

HTML Araçları ve Editörler Hakkında

HTML dili bir işaretleme dili olarak kabul edilmektedir. HTML dilini öğrenmek ve kullanmak için Not Defteri, FrontPage ve Dreamweaver gibi farklı programları kullanabilirsiniz. Ancak basit bir şekilde yada öğrenim alanında porfesyonel anlamda çözüme ulaştırmanız gerekiyor ise Not Defteri (Nod Pad) aracını kullabilirsiniz. Yanı sıra sizler için hazırladığımız HTML editörü aracımızıda kullanabilirsiniz.

Yorum yapın