HTML Metin Biçimlendirme

0
38
HTML Metin Biçimlendirme
HTML Metin Biçimlendirme

HTML Metin Biçimlendirme, kullanılan metinin koyu italik yapabilmek için birden fazla tanımlama biçimi bulundurmaktadır. Geliştirilen projenizde bulunan çoğu metinlerin biçimlendirilmesini tanımlayabilmek için belli başlı etiketler kullanmak zorundasınız. Bu makalede ise biçimlendirme adına en çok tercih edilen etiketleri tarafınıza sunacağız. Aşağıda birden fazla örnek görebilirsiniz. Yanı sıra örnek kodlar ile kendinizde denemeler yapabilirsiniz. Bahsi geçen bu biçimlendirme etiketleri; (Büyük Metin, Küçük Metin, Kalınlık, Vurgu, İtalik Metin, Sağa Yatık Yazma) gibi birçok etiket çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

HTML Metin Biçimlendirme

HTML Biçimlendirme, etiketilerini aşağıdaki örnekler ile kullanılarak özelleştirebilirsiniz. HTML Dersleri ile, Eğitim sürecinde ise detaylı bir şekilde öğreniminizi hızlandırabilirsiniz.

HTML Metin Biçimlendirme Örnekleri

  • Metin Biçimlendirme Etiketleri
  • Biçimlendirilmemiş Metin Etiketleri
  • Programlama Dili Biçimlendirme Etiketleri
  • Adres Etiketi
  • Kısaltma Etiketleri
  • Metin Yönlendirme Etiketleri
  • Alıntı Etiketleri
  • Üstü ve Altı Çizili Metin Etiketleri

HTML Kaynak Kodları Nasıl Görüntülenir?

Kullanılan Browser (Tarayıcı) çeşitliliğine göre farklılık gösterebilir. Ancak alışılagelmiş standart kaynak görüntülemek için, ilgili tarayıcının araç çubuğundan “Görünüm” menüsü üzerinden kaynağı görüntüle seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

HTML Metin Biçimlendirme Etiketleri

HTML Dersleri ile kendinizi geliştirip öğrenim sürecini hızlandırmak için bu sayfayı mutlaka birkaç sefer tekrar etmeniz yararınıza olacaktır. Aksine tekrarı olmayan eğitimin tarafınızda hiçbir kalıcılığı olmayacaktır. Bu etiketleri gerekirse ezber yapmanız sonucunda projelerinizde profesyonel anlamda iş çıkarabilirsiniz. Bu sebepten aşağıda belirtilen HTML Biçimlendirme etiketlerini iyi bir şekilde öğrenmeniz mutlak surette sizlere avantaj sağlayacaktır.

Etiketler Açıklamalar
<b> Koyu ve Kalın Metin.
<big> Büyük Yazı ve/veya Metin.
<del> Üstü Çizili Metin.
<em> Vurgulanmış Metin.
<i> Sağa Yatık ve (İtalik) Metin.
<ins> Altı Çizili Metin.
<small> Küçük Metin.
<strong> Güçlü ve Kalın Metin.
<sub> Alt Hizada Kullanılan Metin.
<sup> Üst Hizada Kullanılan Metin.
<u> Altı Çizilen Metin.
<center> Ortalanmış Metin.
<font> Yazı Rengini, Tipini, ve Boyutunu Belirleyebilirsiniz.
<s> Bu Etiket Yerine <del> Etiketini Kullanabilirsiniz.
<strike> Bu Etiket Yerine <del> Etiketini Kullanabilirsiniz.

Programlama Dilleri Etiketleri

Etiketler Açıklamalar
<code> Programlama Dili Metini.
<kbd> Klavye Metini.
<samp> Örnek Bilgisayar Kodu Metini.
<tt> Tele Tip Metin.
<var> Değişken.
<pre> Biçimlendirilmemiş Metin.

Açıklamalar ve Alıntı Etiketileri

Etiketler Açıklamalar
<abbr> Kısaltma Etiketi.
<acronym> Baş Harfleri İle Kısaltma Etiketi.
<address> Adres Öğesi Etiketi.
<bdo> Metin Yönü Etiketi.
<blockquote> Uzun Alıntı Etiketi.
<q> Kısa alıntı Etiketi.
<cite> Alıntı Etiketi.
<dfn> Tanımlama Terimi Etiketi.

HTML Biçimlendirme Etiketleri, yaygın kullanılan bütün tarayıcılarda metnin tam olarak ne şekilde görüntülenmesi gerektiğini yorumlamaktadır. Mantıksal biçimlendirme etiketleri ise tarayıcılar üzerinde ilgili metnin yorumlanması konusunda ipucu ve/veya bilgi vermektedir. Ayrıca aktif kullanılan W3C teknolojisi görsel biçimlendirmenin kullanılmasını mutlaka tavsiye etmektedir.

Yukarda belirttiğimiz etiketleri iyi bir şekilde ezber yaparak, kullanım değerlerini yükseltmeniz durumunda eğitim sürecinizde oldukça kolay ve basit hale gelecektir. Yanı sıra bu eğitim sürecinde kaçınılmaz hatalar yapabilirsiniz. Bu durum sizi kesinlikle yıldırmasın ve üzerine gidin çeşitli projeler üzerinde yer alın. Aksine bu eğitimin tamamlanması pekte mümkün olmayabilir.

Tarafımca test edilmiş ve önceki eğitim süreçlerimde beni geliştirmiş bir teknik ise ücretsiz destek vermek. Çevrenizde web siteleri bulunan kişilerin istek ve taleplerini ücretsiz şekilde destek vererek sorunlarını çözün. Bu durum hızlı şekilde öğrenim sürecinizi tamamlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz