HTML Giriş

0
4
HTML Giriş
HTML Giriş

HTML Dersleri olarak başladığımız bu eğitim sürecimizde HTML Giriş olarak sizlere yazılı ve uygulanabilir olarak öğrenirken test imkânı da sunmaktayız. HTML Giriş dersimizde sizler için hazırladığımız bu makalede ve ilk etap da HTML Nedir? Sorusunu yüzeysel olarak netleştirmek durumundayız. Ayrıca HTML Nedir? konulu makalemizden çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. HTML dili ile benzersiz modern ve estetik web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Bununla beraber sürekli güncelleyebilir ve yeni teknolojiye ayak uydurmanız ise çok daha hızlı olabilir.

HTML Giriş

HTML’e Giriş yapmadan önce bilinmesi gereken belli başlı araçlar ve teknik alandaki konuları öğrenmeniz şart. Bu konuya çok daha detaylı olarak sonraki derslerimizde yer vereceğiz ve hızlı şekilde öğrenmenize olanak sağlanacaktır. HTML kodları ile projelerinizi benzersiz geliştirebilir ve sürekli güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak HTML kesinlikle bir programlama dili değildir. Çoğu insan ve eğitim sürecindeki kişiler bu durumu bilmemektedir. Altını çizmek gerekirse HTML ile bir programlama sürecine dahil olamazsınız.

HTML Dosyası Nedir?

HTML, Kelimesi (Hyper Text Markup Language) İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltılmış halidir. HTML dili farklı anlamlar taşıyan etiket (tag) ve düz metinden oluştuğu gibi programlama kullanılmadan statik html sayfaları dışına çıkamaz. HTML Etiketleri ve kodlarını sadece Web Browser (Tarayıcı) (Chrome, Firefox, Opera ve Internet Explorer) gibi tarayıcılar eşliğinde anlamlı hale gelmektedir. HTML dili kullanılarak yazılan tüm dosyaların kayıt uzantıları .html ve/veya .htm olarak kayıt edilmektedir.

HTML sürecinin geçmişinden detaylıca bahsetmek gerekirse. 1999 yılında W3C (Word Wide Web Consortium) tarafından HTML sürümü olarak duyurulmuştur. HTML çıkışınan ardından kısa bir süre sonra ilk sürümünden daha sonra XML 1.0 yapısı ile güncellenerek yayınlandı. W3C HTML dili XML tabanlı kullanabilinirlik sunar. Bu iki yapının birleşmesi o süreçteki çalışma hızını geliştirdi. 2001 yılında ise HTML 2001 yılında çok daha gelişerek XHTML 1.0 dilini duyurdu. Böylece sürekli gelişmekte HTML web ortamında önemli bir dil haline geldi ve tarayıcılar üzerinde zorunlu olarak desteklenmesi zorunda kalmıştır.

HTML’i Denemek İster misiniz?

HTML’i en basit şekilde geliştirmek için bilgisayarınızda bulunan not defteri aracını kullanabilirsiniz.

Windows yada Mac kullanıyorsanız aşağıdaki listelediğim araçları kullanarak HTML üzerindeki eğitimlerinizi pratik yaparak geliştirebilirsiniz.

 • Windows: Not Defteri
 • macOS: TextEdit

Bilgisayarınızın işletim sistemine göre yukardaki araçları kullanabilirsiniz. Böylece HTML derslerinizin akışını çok daha iyi hale gelebilir ve öğrenim sürecinizi kısaltabilirsiniz. Bu durumda bir örnek vermek gerekirse aşağıdaki belirtilen kriterleri baz alarak ilk HTML deneyimizini yaşayabilirsiniz.

Aşağıda bulunan metni kullandığınız editörün içersine yazın.

HTML Kodları

<html>
  <head>
   <title>HTML Dersleri - Web Macaw</title>
  </head>
  <body>
    Bu benim ilk <b>HTML Dersleri</b> test denemem!
  </body>
</html>

Yukardaki kodları not defterinize el ile (manuel) olarak yazmanın ardından dosyayı “index.htm” ve/veya “.html” olarak kaydedin. Hazırladığınız dosya üzerinde sağ tıklayıp aç dediğizde dosyanız otomatik olarak tarayıcınızda açılacaktır.

HTML Kod Örneğinin Açıklaması

HTML kodlarını kullandığınız dosyanın ilk etiketi (Tag) <html> etiketidir. Bu ilgili etiketin tarayıcınıza bir HTML dosyası olduğunu belirtir. HTML dosyanızda bulunan son etiket (Tag) ise <html> etiketidir. Bu etiket ise kullandığınız tarayıcıya HTML dosyanızın sonuçlandığı belirtmektedir.

<head> etiketi (tag) ve </head> etiketleri arasına bulunan kelimeler ise başlık bilgilerini içermektedir. Bu ilgili başlık bilgileri tarayıcılar üzerinde görüntülenemez. <title ve </title> etiketleri arasında yer alan kısımda ise dosyanızın başlığı yer almaktadır. Bu başlık bilgileri ise kullanılan tarayıcının pencerenin üst kısmında görüntülenmektedir.

Sonraki etiketler ise <body> ve/veya </body> etiketleridir. Kullanılan tarayıcının içersinde yer alan pencerece görüntülenen kısmı kapsamaktadır. Body içersinde bulunan metinin (text) arasında bulunan (HTML Dersleri) kelimesinde kullanılan <b> ve </b> kodları ile kalın (bold) biçimde gösterilmektedir.

HTML Editörleri Adına Detaylı Bir Not:

HTML Derslerimizde gerekli olan ve pratik yapmanız gereken çok özel veya ücretli almanız gereken bir araca gerek yoktur. Not Defteri programları fazlasıyla işinizi kolaylaştıracaktır. HTML öğrenim sürecinizin gelişimden sonra biraz daha profesyonel alanlarda yer almak için FrontPage veya Dreamweaver gibi araçları kullanabilirsiniz.

Önerimiz ise kodları ezberlemek yere tekrar ederek eğitim sürecinizi tamamlanız çok önemlidir. Otomatik tamamlayan araçlar ile potansiyel öğrenim ile hareket ederken ilk etapta tüm kodları el ile tekrarlayarak yazmanız daha başarılı olacaktır. Bu sebeple (Notepad) kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz