HTML Etiketleri

0
7
HTML Etiketleri
HTML Etiketleri

HTML Dersleri makalelerimizde yer alan süreçte HTML Etiketleri konusu olacaktır. HTML Etiketler makalemizde HTML dili öğrenimi ya da eğitim sürecinde önemli ve bilinmesi gereken kritik etiketler yer almaktadır. Temel HTML Etiketleri göz atmak yerine sürekli tekrarla ezberlemek oldukça önemlidir. Bahsi geçen bu HTML etiketleri Başlıklar, Paragraflar ve Satır atlatma gibi farklı etiketler yer almaktadır. Tüm HTML Derslerimizde anlatılan tüm etiket yapıları ve teknikler sürekli tekrar gerektirmektedir. Aksine öğrenim ve profesyonel anlamda HTML üretimi yapmak zorlaşacaktır.

HTML Etiketleri

HTML Dersleri adına hazırlanan tüm içeriklerimizde en iyi şekilde anlamanız adına ve öğrenim sürecinizde demo tarzı çalışmalarla test etmeniz amacı ile hazırlanmaktadır.  Web Macaw olarak sizlerin çok daha profesyonel geliştirme süreçlerine dahil olmanız adına bir editör dahi geliştirmekteyiz. Bu editörümüz sayenizde öğrenim halinde farklı denemeler ya da testler ile anlık olarak testlerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

H ve Başlık Etiketleri

HTML Başlıkları <h1> ve <h6> hiyerarşi yapıyla beraber aralarında yer alan tüm rakamlar ile beraber gereksinime göre kullanılmaktadır. İlgili H Etiketlerinin Anlamı; <h1> en büyük ve kalın punto ile kullanılmaktadır. <h6> etiketi ise h etiketlerinin en küçük olduğunu belirtmektedir. (Bu h etiketleri ilgili font ve css kullanınıma göre farklılık gösterebilmektedir.)

<h1>Webventur Başlık 1</h1>
<h2>Webventur Başlık 1</h2> 
<h3>Webventur Başlık 1</h3> 
<h4>Webventur Başlık 1</h4> 
<h5>Webventur Başlık 1</h5> 
<h6>Webventur Başlık 1</h6>

HTML dilinde kullanılan tüm h etiketleri kullanılırsa otomatik olarak öncesi ve sonrasında satır atlatmaktadır.

HTML Paragraf Etiketleri

HTML Paragraf Etiketi <p> olarak kullanılmaktadır.

<p>Web Macaw Paragrafı</p>
<p>Web Macaw Adına Farklı Paragraf</p>

HTML Paragraf Etiketi de aynı şekilde kullanım sürecinde öncesi ve sonrasında otomatik olarak satır atlaması yapmaktadır.

  • Hatalı HTML Etiketleri
<h1>Web Macaw
<b>Web Macaw
<p>Web Macaw>
  • Doğru Kullanılan HTML Etiketleri
<h1>Web Macaw</h1>
<b>Web Macaw</b>
<p>Web Macaw</p>

Kullandığınız tüm HTML etiketlerini kapatmayı unutmayın. Açılan her etiketin / ile kapatılması gerekmektedir. Farklı html kodlarında değişiklik gösterebilir bu durumu ilerleyen derslerimizde göreceğiz. Ancak detaylandırmak gerekirse. Hatalı html kodlarını farklı browser (tarayıcı) doğru yorumlayabilir. Ancak bu hatalı ilerlemeyi devam ettirmek alışkanlık hale gelebilir. Ayrıca güncellenecek ya da gelecek versiyonlarda html dili üzerinde her hangi bir etiketin atlanılmasına izin vermeyecektir. Bu sebeple standartları öğrenmek her an vakit kazandıracaktır.

HTML Satır Atlatma Etiketi

Yer yer satır atlatabilir. Ancak direkt olarak HTML ile çözülmesi gereken bir durum ise kullanım alanına göre etiket kullanılabilir. Ayrıca bu ilgili etiket paragraf vb etiketler açmamaktadır.

<p>Web<br>Macaw<br>HTML Ders ve Eğitimleri</p>

Bu HTML etiketi boş ve görevsiz bir etiket türü taşımaktadır. Bu atlatma etiketi kapanmasına ihtiyaç duymamaktadır.

Peki <br> mi <br /> mi?

Dilediğiniz gibi takılın 🙂

HTML Etiketlerinde Açıklama Satırları Oluşturmak!

HTML Açıklama yada yorum satırlarını kullanmak profesyonel anlamda HTML öğrenim sürecinizi kolaylaştıracaktır. HTML kaynak kodları arasına çalışmanızı kolaylaştırır. Yada ilgili kodun ne işe yaradığını detaylıca belirtebilirsiniz. Bu ilgili satırlar kullanılan Tüm tarayıcılar (Browser) yorumlama yaparken dikkate almaz ve yayınlamazlar.

<!-- Web Macaw Etiketlerin Başlık Açıklaması -->
   <h1>Web Macaw</h1>

HTML Etiketleri Adına Temel Notlar ve Faydalı İpuçları!

Geliştirilen tüm HTML kodları doğru kullanıldığı sürece yorumlama sürecinde problem yaşanmaz. Ancak her browser (Tarayıcı) doğru yorumlayacak bir durum söz konusuda yoktur. Ayrıca bir çok ziyaretçilerin aktif kullanılan ekran boyutlarına göre planlamalıdır. Bu sebeple kullanılan her browser kullanılan ekran boyutlarına göre farklılık gösterebilir. Çalışma yapılan her bir geliştirme standartlara uyum sağlaması önemlidir. Aksine veya kendinize özel çalışmalar yapmak ilerki süreçlerde problem yaratabilir.

Standartlara uyum sağlamadığınız durumda ve fazladan kullanılan boşluk yada satır atlatma etiketlerini otomatik olarak tek şekilde yorumlayacaktır. HTML etiketilerinin fazladan kullanmak boş satır niteliği taşırken standartlara uymayan çalışma modelidir. Çalışma yapma durumunda doğru etiketleri kullanarak değerleri kullanmak daha doğru bir yönelim olacaktır. Ayrıca sıralı liste oluşturmaktan kaçınmayı unutmayın. Yanı sıra bir listeleme ihtiyacınız var ise kategorimizde bulunan diğer derslerimize göz atmanızı öneririz.

Etiketler Açıklamalar
<html> HTML Dökümanı Olduğunu Belirtir.
<body> HTML Dökümanının Görüntülenecek Alanını Belirtir.
<h1> vs <h2> HTML Başlıkları Belirtir.
<p> HTML Paragrafları Belirtir.
<br> Boş Satır Bırakır.
<hr> Sayfada Yatay Çizgi Oluşturur.
<!- -> Yorum Satının Olduğunu Belirtir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz