HTML Elementleri

0
9

HTML Dersleri sürecimize temel anlamda sırayla ilerliyor ve element veya öğelerinden bahsetmekteyiz. HTML Elementleri ve dökümanlarında kullanılan HTML Elements ile çalışan bir dosyadır. HTML Öğeleri ile bilinen ve öğrenilmesi gereken html elementlerini düzenleyerek ilgili HTML etiket (tag) kullanılarak tanımlanır ve tamamlanır. HTML dili etiket (tag) isimleri verilen farklı kodlamalar ile oluşturulmaktadır.

HTML Elementleri

HTML etiketleri, çeşitli görevler taşıyan HTML öğelerini belirtmek için kullanılmaktadır. HTML Element ilgili kodlar ile 2 karakterde sınırlanır ve (<) ile başar (>) biter. HTML’in bu grup parantezleri (angle brackets) olarak bilinir. HTML elementleri nerede başladığını ve bittiği kodlarını belirten yorumlamasıdır. HTML etiketleri genel anlamda çift olarak kullanılmaktadır. Örneğin: <b> Bu metin kalın ve koyu fonttadır. </b> HTML Elementleri genel olarak <b> kodu ile açılır. </b> ile ve (/) bölü işareti ile kapatılır.

HTML Etiketleri

HTML etiketleri kullanılırken içersinde kalan öğenin kendisine (element contents) ismi verilmektedir. HTML kodlarının tamamı ve geneli Büyük harflerin kendisine kesinlikle duyarlı değildir. Örnek vermek gerekirse <b> yada <B> şekliyle aynı kuralın kendisini yorumlamaktadır. HTML çalışmaları genelinde Türkçe karakterleri kullanmak kalıcı problemler doğurabilir. Bu sebeple eğitim sürecimizde Basic Ingilizce temelimizin olması gayet başarıya götürecektir.

HTML Öğeleri

Bir önceki makalemizdeki HTML örneğimizi hatırlayalım…

HTML Kodu

<html>
  <head>
   <title>HTML Nedir? - Web Macaw</title>
  <head>
  <body>
   HTML Nedir? <b>Bu Metin Koyu ve Kalın Fonttur.</b>
  </body>
</html>

Aşağıdaki HTML Kodu Bir Elementtir.

HTML Kodu

<b>Bu Metin Koyu ve Kalın Fonttur.</b>
 • HTML Etiketi başlangıç olarak <b> olarak başlamalıdır.
 • HTML Etiketinin içeripi: Bu Metin Koyu ve Kalın Fonttur.
 • HTML Etiketi bitiş olarak </b> kodu ile sonlanmaktadır.

Etiketin Amacı ise, <b> sunulacak olan tüm metnin koy gösterilmesi gerektiğini belirtmektedir.

HTML Etiketler ve Elementlerinin Küçük Harf İle Kullanılması?

Tüm HTML etiketlerinin Büyük ve Küçük harfe duyarlı olmadığını belirtmiştik: <B> ve/veya <b> aynı şekilde yorumlanır. Web dünyasında var olan ve aktif kullanılan bir çok web sitesinin kaynak kodlarının geneli küçük harfler ile hazırlanmış olduğunu görebilirsiniz. Ancak biz bu süreçte sürekli olarak neden küçük harf kullanmaktayız?

Web tasarım sürecinde ve standartlara takip etmek ve uymak için tüm süreçte küçük harfler kullanmak zorundasınız. World Wide Web Consortium (W3C) HTML 4 sürümü ile genel olarak tüm çalışmalarda küçük harf kullanımını önermektedir. Yanı sıra XHTML (yeni nesil HTML) dili konusunda bu kritere uyum sağlamanız önemli bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz