Hosting

Hosting, günümüz web tasarımı işlemlerinde çokça adı geçen bir kavramdır. Peki host nedir? Web sitelerinde kullanıcılara ait dosyaları saklamaya yarayan veri saklama ve yayınlama işlemine host adı verilir. Hosting hizmeti, internet bağlantı hızı çok yüksek olan bilgisayar gibidir. Aynı anda pek çok web sitesini yayınlayabileceği ve kesintisiz çalışacağı için bu amaca uygun olarak tasarlanmıştır. Yüksek bir bağlantı hızına ve bant genişliğine sahiptir. Kendisine ait bir web sitesi kurmak isteyen kişiler öncelikli olarak bir domain yani alan adı almalıdır. Ardından da hazırlanmış veya hazırlanacak olan web sitesi dosyalarını bir host alanına yüklemelidir. Bu sayede, web sitesini ziyaret eden kişiler, domain adresini yazdıklarında tasarlanan web sitesini görüntüleyebilmektedir.

Hosting

Yalnızca bir alan kiralaması değildir. Web host ile başka türlü hizmetler de alınabilmektedir. Bunlardan en önemlisi, e-mail hesabı oluşturarak hesap yönetebilme ve e-mail alıp gönderebilme imkanıdır. Host alanına sahip olmayan kişiler, kendi adlarına ait olan e-mailleri yönetemezler. E-mail hesaplarını oluşturmak ve yönetmek isteyen kişiler kesinlikle bir host alanına sahip olmalıdır. Pek çok host alanı, saklama alanı ile birlikte aynı zamanda sunucu barındırma ya da sanal sunucu hizmetleri de vermektedir. WordPress hosting, bunların bir çeşididir. Hızlı ve kolay yüklenebilir bir host olup oldukça talep görmektedir. 

Web Hosting

Host hizmetini genel anlamda iki ana başlıkta incelemek mümkündür. Bunlar; Linux Hosting ve Windows Hosting olarak adlandırılabilir. Kullanıcıların sahip olduğu yazılıma bağlı olarak Windows ya da Linux seçimi yapılmaktadır. Ardından bir host edinilebilir. Web tasarım sektörü oldukça gelişmiş olduğu için host firmaları ucuz host seçenekleri sunmaktadır. Host ücretsiz olarak da edinilebilir. Pek çok firma, başlangıçta ücretsiz deneme imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak, hosting fiyatları içerdikleri özelliklere ve kullanılacağı yerlere bağlı olarak değişmektedir. Bireysel, kurumsal ya da bayi paketleri satın alınabilmekte ve bu sayede host sahibi olabilmekteyiz. Host için genellikle aylık olarak ödeme yapılmaktadır. Pek çok firma host sorgulama konusunda da yardımcı olmaktadır. Web Macaw, SEO uyumlu web tasarımları sunabilmekte ve host imkanı da sağlamaktadır.