Genel cerrahi nedir?

Cerrahi (Cerrahi) Latince chrirgua kelimesinden gelir ve el işi anlamına gelir. Çeşitli hastalıkların cerrahi tedavisini anlatan bilinen ilk kaynak (SUSHRUTA SAMHİTA) MÖ 600 yılında yazılmıştır. Bu tarihten çok önce çeşitli hastalıkların tedavisi için cerrahi girişimlerin uygulandığı bilinmektedir. Göğüste kitle yakma, epilepsi (epilepsi) hastalarının tedavisi için kafatasının bir bölümünü çıkarma ve çeşitli kırık ve çıkıkları tedavi etme girişimleri MÖ 3000’den beri yapılmaktadır. Ancak özellikle 1800’lü yıllardan sonra anestezi, asepsi ve antisepsi, hemostaz ve antibiyotiklerin (narkoz ve mikroplarla efor yollarının öğrenilmesi) keşfedilmesiyle modern cerrahinin temelleri atılmış ve günümüz cerrahisinin gelişimi olmuştur. sağlanan.

Günümüzde genel cerrahi, sadece cerrahi değil tıbbın birçok alanını da kullanarak ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında hasta bakımını sağlayan ana bilim dalı haline gelmiştir.

Yemek borusu, mide-bağırsak sistemi, karaciğer, safra kesesi ve safra kanalları, dalak, pankreas, diğer karın içi organlar, meme, deri ve yumuşak doku, baş ve boyun bölgesinde doğumsal veya edinsel hastalıklar, endokrin sistem (tiroid, paratiroid, pankreas, adrenal bez hastalıkları, her türlü karın duvarı ve kasık fıtığı, hemoroid, fissür (anüste çatlak), perianal fistül (anüs bölgesinde iltihaplı akıntı), kıl dönmesi (pilonidal kist hastalığı), bazı damar hastalıkları (dışında kalp-beyin damarları), mide küçültme, mide bandı veya baypas ameliyatı dediğimiz bariatrik cerrahi (obezite, metabolik sendrom tedavisi) genel cerrahinin travma, yanık gibi hastalıklarla ilgili olduğu alanlardır.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir