Domain

Domain, bir diğer adı ile alan adı, web sitelerini tanımlamaya ve tarayıcılar üzerinde erişilebilir hale getirmeye yarayan isimdir. Domain alma işlemi süresiz olarak yapılamamaktadır. Belirli bir süre içerisinde kiralanabilir olan alan adı, yenileme işlemleri ile kullanım süresi uzatılabilen bir özelliğe sahiptir. Ancak kesinlikle alan adı tescil işlemi yapılmaktadır. Aksi takdirde kaçak ve illegal bir kullanım olacaktır. Bu gibi durumlar ceza ile sonuçlanabilmektedir. Domain nedir sorusunun cevabı yalnızca bir alan adı değildir. Aynı zamanda bir internet protokol adresine (IP Adresi) karşılık gelmektedir. IP adresi, üç nokta kullanılarak birbirinden ayrılmış numaralardan oluşmaktadır. Alan Adı ise bu IP adreslerinin harfler ile ifade edilmiş halidir. Tercih edilmesinin sebebi de kullanımının kolay ve hızlı olmasıdır. 

Domain

Domain, en sonda bulunan com, net, org vb. uzantı adlandırmalarına göre ayrılmaktadır. Örneğin; com adlandırması, ticari amaçlar ile kullanılan web siteleri için kullanılan bir uzantıdır. Net uzantısı ise network kelimesinin kısaltılmasıdır. Genellikle bilgilendirme amacı taşıyan sitelerde kullanılır. Aynı zamanda ticari sitelerde de kullanılabilmektedir. Org uzantısı ise hiçbir ticari amaç barındırmayan web siteleri için tercih edilmektedir. Alan Adı uzantıları, ülkeden ülkeye de değişmektedir. Örneğin; Türkiye için alan adı uzantısı tr olup “com.tr”. “org.tr” gibi kullanımlara sahiptir. Her ülkenin kendine özgü bir alan adı uzantısı bulunmaktadır. Domain fiyatları da bu uzantılara bağlı olarak değişmektedir. Uzantılar internet ortamında sorgulanarak en ucuz domain adresini bulabilmek mümkündür.

Alan Adı

Domain whois bilgisi, alan adı alımı ve kayıt işlemleri sırasında hak sahibini belirlemek amacı ile oluşturulmaktadır. Finansal ve teknik sorumlularında belirlendiği bu işlemde şahıs ya da firma ismi, iletişim bilgileri alınmaktadır. Whois bilgisi, aslında kayıt esnasında alınan bilgilerin tümü olarak adlandırılabilir. Alan Adı sorgulama işlemi, kayıt esnasında verilmiş olan IP adresleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Firma ya da whois sunucusu tarafından resmi yazmanlar veri tabanına iletilmektedir. Ancak, bu işlem yapılırken başlangıçta imzalanan anlaşmalarda yer alan güvenlik önlemleri de alınmış olmalıdır. Aksi takdirde sorgulama işlemi yapılamaz. Web Macaw, alan adı sorgulama işlemini gerçekleştirebilen bir web tasarım stüdyosu olup domain satın alma konusunda da çalışmalar yapmaktadır.